Кондиціонування кафе і ресторанів

Кондиціонування кафе і ресторанів

СИСТЕМА КОНДИЦІОНУВАННЯ РЕСТОРАНУ АБО КАФЕ

Кондиціювання ресторанів, барів або кафе в наш час невід’ємна частина комфортабельного відпочинку або ділових зустрічей. Кондиціювання ресторанів, барів і кафе складається з декількох частин: вентиляція кухні, гарячого цеху; кондиціонування залу кафе і бари з танцзалах (причому, з поділом на палить і некурящий зали); кондиціонування адміністративних і побутових приміщень (коридор, пром. приміщення, гардероб). Всі ці приміщення мають різні характеристики і пред’являють до системи кондиціонування свої вимоги, а тому, вибрати відповідну систему кондиціонування самостійно – більш ніж складно. Потрібно пам’ятати і про те, що проектувати систему кондиціонування кафе чи ресторану слід в суворій відповідності до санітарних норм і правил, у яких визначені необхідні вимоги, а сам проект необхідно погодити. Тому, перед остаточним вибором кондиціонера найкраще звернутися за консультацією до нашого фахівця.

Ресторан, столики

Варіантів використовуваних для кафе ресторанів кондиціонерів дуже багато. Можна використовувати як спліт-система касетного або канального типу.  Ці системи встановлюються за підвісним або стелею підшивання, а тому не порушують сформованого інтер’єру. Зазвичай такі кондиціонери розташовуються над центром приміщення, що дозволяє створювати максимально рівний температурний фон, а крім того, вони практично безшумні. Перевага касетного кондиціонера – рівномірний розподіл повітряного потоку по чотирьох напрямках, що дозволяє використовувати всього один кондиціонер для охолодження великого приміщення, і робить його незамінним в приміщеннях складної форми. Касетний кондиціонер не порушує сформованого інтер’єру – при його установці в приміщенні видно тільки декоративні грати. При використанні спліт-системи канального типу розподіл охолодженого повітря здійснюється за системою воздуховодів. Принципова відмінність канального кондиціонера від решти спліт-систем – в можливості подачі свіжого повітря з вулиці в обсягах, необхідних для повноцінної вентиляції кондиціонованих приміщень. За допомогою системи воздуховодов повітря подається в приміщення одночасно з двох, трьох, п’яти, десяти і більше сторін, а при необхідності його можна розподілити відразу на кілька приміщень. Можна використовувати і інші типи кондиціонуванні (настінний тип, універсальний тип, стельовий тип).

Почнемо з азів – кондиціонер являє собою систему, що складається з зовнішнього і одного або декількох внутрішніх блоків, з’єднаних між собою магістраллю повітропроводів і електроніки. У ресторанів це розвинена і велика система, що забезпечує високу потужність роботи. Типи систем кондиціонування повітря в ресторані На території закладів громадського харчування, що відрізняються великою площею, зазвичай розташовано багато джерел тепла – потужні лампи, побутова техніка. Тому кондиціонери для ресторанів повинні бути досить потужними. Завдяки великій різноманітності техніки, представленої на ринку, можна підібрати оптимальний форм-фактор для вирішення тих чи інших завдань. Найчастіше використовують: 

  • Спліт-системи. Акуратні, функціональні. Підходять для невеликих приміщень. 
  • Мульти-спліти. Працюють від одного зовнішнього блоку, дозволяючи ефективно охолоджувати декілька приміщень. 
  • Канальні. Встановлюються на етапі капремонту. Повністю приховані за підвісною стелею. Функціональні – підмішують свіже повітря, працюють на кілька приміщень. 
  • Касетні. Зручно розміщуються на етапі капремонту всередині підвісної стелі. Від приміщення їх відокремлює красива декоративна решітка. Виглядають естетично, працюють практично. 
  • Напольно-стельові. Кріпляться простіше, ніж касетні і канальні. Не вимагають монтажу підвісної стелі або створення складних настінних кріплень. Працюють ефективно, повітря поширюють рівномірно. Розраховані на велику площу приміщення. 
  • Колонні. Відносяться до кондиціонерів «шафового» типу. Затребувані там, де кондиціонер не вийде змонтувати на стелю або стіну. Просто встановлюються, ефективно працюють, не шкодять інтер’єру. 
  • Мультизональні. Зручні і практичні VRF-системи. Дозволяють забезпечувати власний мікроклімат в кожному приміщенні. За своєю суттю представляють собою вдосконалений варіант мульти-спліта, дозволяючи використовувати різні внутрішні блоки – канальні, касетні, колонні.
  • Центральні. Складаються з набраних модулів, зібраних відповідно до техзадачей і особливостями проекту. Широкий вибір дозволяє використовувати різні системи для різних потреб. 
  • Дахові. Розташовуються на даху приміщення, відрізняються великим розміром, модульним будовою і найчастіше монтуються на пласкій покрівлі. Розраховані в основному на приміщення значної площі. 
  • Моноблочні. Встановлюються, коли не можна змонтувати зовнішній блок на фасаді. Мають компактні розміри, прості і невибагливі в обслуговуванні.

Правильно підібравши зовнішній і внутрішній блоки, можна забезпечити комфорт і зручність приміщення, які дуже сподобаються відвідувачам ресторану. Влітку в залах буде прохолодно, взимку кондиціонер нагріє, очистить і зволожить повітря.

Особливості кондиціонування ресторанів

Потужність техніки. Підбір кондиціонерів для ресторанів і кафе має свої особливості. Перш за все, необхідно правильно розрахувати оптимальну потужність пристрою. Для цього потрібно взяти площа кондиціонування і додати в перспективі:

  • максимальне завантаження відвідувачами;
  • роботу в додаткових режимах (очищення повітря, нагрівання);
  • розташування приміщень в жаркому кліматі і на сонячній стороні.

Підсумкова потужність кондиціонерів повинна бути вище, щоб забезпечувати відвідувачам ресторану оптимальні умови відпочинку на найвищому рівні. Проектування системи. Працюючи над створенням системи кондиціонування ресторану, зазвичай роблять вибір на користь прихованих повітроводів, від яких залежить інтер’єр. При цьому число внутрішніх і зовнішніх блоків може відрізнятися, щоб вигідно реалізувати призначення системи кондиціонування. Оптимальний результат, коли в кожному приміщенні ресторану або кафе встановлений свій власний блок, легко настроюється і обслуговується. При виході його з ладу інша система продовжує працювати, не відчуваючи особливих навантажень. Підмішування свіжого повітря. Окремо варто згадати незамінну для ресторанів функцію підмішування свіжого повітря. У таких замкнутих приміщеннях – це запорука комфорту і затишку, особливо в спеціально обладнаних залах для курців. Рециркуляція повітряного середовища в таких системах реалізується в такий спосіб:

  • Постійне оновлення за рахунок припливу свіжого повітря.
  • Безпосереднім впорскуванням охолодженого повітря з вулиці в приміщення.

Завдяки цьому, а також інших функцій вдається досягти високих показників повітряного середовища, що є запорукою комфорту і зручності для відвідувачів.

Тип системи кондиціонування повітря в кафе

Вибрати кондиціонер для кафе значно простіше, ніж для ресторану. Системи кондиціонування, реалізовані в подібних закладах, мають меншу розгалуженість і потужність, так як відвідувачів в кафе набагато менше, як і приміщень. Деякі заклади мають невеликі кімнатки, в яких можна встановити окремі настінні сплити або мульти-сплити, які нічим не відрізняються від звичайних офісних або домашніх варіантів. При наявності більш великих приміщень можна вибрати мультисистеми AUX канальні AMSD або касетний варіант, використавши мульти-спліт з різними внутрішніми блоками.

Цінова політика при виборі кондиціонерів для ресторану, кафе

З огляду на різноманітність пропозицій, представлених на ринку, системи кондиціонування для ресторанів і кафе можна також диференціювати по ціновій політиці.

Економ-пропозиція

Зазвичай це припливно-витяжна вентиляція з настінним кондиціонером. Доступно, комфортно в невеликих приміщеннях кафе і барів. Мінуси. Не підходить для ресторанів. У приміщенні відчувається від спрямованого потоку повітря з бюджетного кондиціонера. Зайшовши з вулиці, де жарко, більшість відвідувачів відчуває себе незатишно.

Середня цінова планка

Вентиляція припливно-витяжної типу з інтегрованою системою охолодження повітря. У залах свіже повітря, приміщення для курців відмінно кондиціонує. Немає протягів. Мінуси. Чи не вийде налагодити регуляцію окремих робочих вузлів системи кондиціонування, розташованих в різних приміщеннях або зонах одного і того ж залу. 

Висновок 

Сучасні приміщення великої площі, призначені для ресторанного сервісу, відрізняються наявністю великого обсягу повітря і значними теплонадлишки, часто навіть в зимовий період. З цієї причини в ресторанах слід передбачати кондиціонування повітря в обідніх залах та у виробничих приміщеннях підприємств громадського харчування при значних тепловиділеннях. При цьому продуктивність обладнання кондиціонування, яка задовольнить сучасним вимогам оптимізації енергоспоживання і забезпечення функціональної гнучкості, відіграє вирішальну роль у виборі типу системи. Як і в будь-якому іншому приміщенні, в ресторані людині необхідно створити комфортні умови. А вони мають на увазі не тільки відповідну планування, якісну внутрішню обробку і культуру обслуговування, а й забезпечення комфортного мікроклімату. Особливо ця проблема гостра у великих містах, повітря в яких в надлишку містить окис вуглецю, різні з’єднання свинцю і важких металів, та й звичайну пил. Створення комфортного мікроклімату в приміщенні справа непроста. Тут не допоможе банальний вентилятор, встановлений у вікні. Для цього розробляється система забезпечення, по-перше, вентиляції, тобто обміну повітря в приміщеннях для видалення надлишків теплоти, вологи, шкідливих та інших речовин, і, по-друге, кондиціонування повітря, тобто автоматичної підтримки в закритих приміщеннях всіх або окремих параметрів повітря (температури, відносної вологості, чистоти, швидкості руху) на певному рівні. Метою цих заходів є забезпечення оптимальних метеорологічних умов, найбільш сприятливих для самопочуття людей та ведення технологічного процесу. Переважно в ресторанах, барах і кафе встановлювати промислові кондиціонери, щоб створити комфортні умови для відвідувачів. Хоча в невеликих приміщеннях для економії часто ставлять звичайні побутові кондиціонери. Кондиціонер для ресторану може бути канального, або касетного типу. Касетний кондиціонер можливо встановити в тому випадку, якщо система вентиляції вже змонтована і завершені оздоблювальні роботи. Канальний кондиціонер для ресторану має сенс встановлювати спільно з системою вентиляції і прокладкою повітроводів, тоді можна досягти більшої ефективності роботи кондиціонера і вентиляції, а так само більш комфортного розподілення повітря.