Осушувач повітря – для чого потрібні, як вибрати

Осушувач повітря

Осушувач повітря поряд з зволожувачем повітря – це пристрої, покликані забезпечити комфортний рівень вологості в приміщенні протягом тривалого часу.

  • Чому підвищена вологість повітря – це погано
  • Які бувають осушувачі повітря
  • Де застосовуються осушувачі повітря
  • Принцип дії осушувачів повітря
  • Асиміляційний осушувач повітря
  • Адсорбційний осушувач повітря
  • Конденсаційний осушувач повітря
  • Найбільш значущі характеристики при виборі осушувача повітря

Осушувач повітря необхідний усунення проблем, викликаних підвищеним рівнем вологості повітря. Даний пристрій дозволяє вирішити дві важливі завдання: забезпечити комфортні умови перебування в приміщенні для людей, змушених у ньому перебувати на постійній основі, а також забезпечити «комфорт» і самому приміщенню, в якому регулярно реєструється підвищена вологість.

Чому підвищена вологість повітря – це погано

Поруч із температурою, вологість повітря одна із найважливіших чинників, які впливають самопочуття людини. На жаль, у нашій країні про це якось не прийнято замислюватися, хоча в інших країнах регулюванню утримання у повітрі водяної пари приділяється велика увага. Спочатку визначимося, який рівень вологості повітря вважається оптимальним.

Згідно з дослідженнями, найбільш добре людина почувається в діапазоні вологості між 40% та 60%. Саме коли вологість повітря знаходиться в межах 40-60%, наш організм найбільш ефективно бореться з інфекціями, що переносяться повітряно-краплинним шляхом, наприклад, з грипом. У цьому діапазоні активізуються захисні властивості дихальної системи людини, покращується розумова діяльність, серце працює з мінімальними навантаженнями тощо.

Але не тільки наш організм страждає від нестачі або надлишку вологості повітря, занадто великий вміст водяної пари негативно впливає і на обстановку в будинку – можуть стати непридатними для облицювання і навіть самі будівельні конструкції, якщо вони не розраховані на такі умови.

А якщо йдеться про виробничі чи складські приміщення, то підвищений вміст вологи ще більш небезпечний, тому на деяких підприємствах без зниження вологості повітря взагалі ніяк не обійтися.

Ось лише деякі з проблем, які можуть виникнути у перезволожених приміщеннях:

  • поява та поширення цвілі та інших грибкових організмів;
  • набухання та прихід у непридатність дерев’яних конструкцій, наприклад, підлоги;
  • корозія металевих конструкцій;
  • проникнення вологи в комп’ютерну техніку, інші прилади та механізми, виникнення ризиків короткого замикання;
  • виникнення ризику травматизму через утворення потік і калюж на підлоговому покритті;
  • зниження теплоізоляційних властивостей будівельних та оздоблювальних матеріалів;
  • виникнення ризику появи шлюбу у технологічних процесах з виробництва;
  • промерзання відкритих ділянок повітроводів;
  • погіршення споживчих якостей та псування товарів на перезволожених складах.

Цей список можна продовжувати та продовжувати.

Які бувають осушувачі повітря

Існують як мінімум два традиційні способи боротьби з перезволоженням: відкривання вікон або провітрювання та використання нагрівальних приладів. Останній метод характеризується великим енергоспоживанням і значним ризиком того, що приміщення можна легко «пересушити», що загрожує іншими проблемами. А у провітрювання як способу боротьби з високою вологістю є як мінімум три великі проблеми:

  • вуличне повітря зовсім не обов’язково буде сухим, воно теж може містити занадто багато вологи, а тому цей захід виявиться просто неефективним,
  • з відходом вологи через вікно втрачається і цінне тепло, що збільшує витрати на опалення,
  • нарешті, в промисловості є техпроцеси, що вимагають особливих умов за якістю та параметрами повітря, тому там «відкрити кватирку» неможливо в принципі.

На щастя, сьогодні на ринку є безліч моделей спеціальних пристроїв, призначенням яких є зниження надмірної вологості повітря до оптимального рівня – осушувачів повітря. Всі осушувачі повітря умовно поділяються за сферою застосування на:

  • побутові осушувачі повітря,
  • промислових осушувачів повітря.

За принципом події розрізняють:

  • конденсационные,
  • адсорбційні,
  • асиміляційні.

За конструктивним виконанням осушувачі бувають:

  • мобільними,
  • стаціонарними.

Ось основні типи осушувачів повітря. Слід зазначити, що поділ це багато в чому умовне. Наприклад, осушувачі повітря промислові часто застосовуються в побуті, як елемент загальної системи вентиляції.

Де застосовуються осушувачі повітря


Місць, де можна зустріти осушувачі, досить багато. Побутові осушувачі повітря часто купують ті, хто живе в умовах вологого клімату з частими опадами, а також ті, хто змушений жити в напівпідвальних приміщеннях або навпаки, під дахом.

Найчастіше осушувачі повітря встановлюють у приватних будинках, але треба наголосити, що останнім часом спостерігається підвищений попит на осушувачі повітря для квартири. Мабуть це пов’язано з появою на ринку менш дорогих і економічніших і зручніших у застосуванні моделей. Існуючий модельний ряд дозволяє купити осушувач повітря людям практично з будь-яким рівнем доходу.


Що таке осушувач повітря


Як вибрати осушувач повітря Як вибрати осушувач повітря
Все ж таки побутові осушувачі повітря є поки далеко не у всіх будинках. А ось осушувачі повітря промислові практично незамінні:

  • у виробничих приміщеннях, де вологість повітря критична;
  • у складських приміщеннях, зерносховищах, архівах;
  • у музеях, галереях, виставкових залах, бібліотеках;
  • у лікарнях та клініках;
  • у басейнах та лазнях, у спортивних залах та аквапарках;
  • у підвальних та напівпідвальних робочих приміщеннях;
  • на будівельних майданчиках – для забезпечення якості оздоблювальних та інших будівельних робіт.


Існують і спеціальні осушувачі стисненого повітря. Як відомо, стиснене повітря широко використовується у різних технологічних процесах. Наприклад, за допомогою пневмоприводу відчиняються двері громадського транспорту. Але повітря, яке надходить у компресор , завжди містить значну кількість водяної пари.

У процесі стиснення повітряної суміші відбувається концентрація цієї пари, що призводить до її конденсації у трубах пневмомережі. З усіма неприємними наслідками, що звідси випливають. Тому перед подачею повітря в компресор його необхідно позбавити надлишку вологи, за це і відповідають осушувачі стисненого повітря або осушувачі повітря для компресорів. Найчастіше для осушення стисненого повітря застосовують рефрижераторний осушувач повітря.

Окремо слід сказати про осушувач повітря для басейну . Даний вид обладнання незамінний у будь-яких приміщеннях, де є відкрите дзеркало води та де вологість повітря має ретельно контролюватись з метою досягнення оптимального комфорту.

Принцип дії осушувачів повітря


Як мовилося раніше, осушувачі повітря бувають трьох основних типів. Порівняння осушувачів адсорбційного та конденсаційного типів


Асиміляційний осушувач повітря


Цей тип застосовується майже на виробництві, коли потрібно осушувати великі обсяги повітря. Робота осушувача повітря асиміляційного типу полягає у забезпеченні постійного повітрообміну, в результаті якого вологе повітря з приміщення виводиться, поступаючись місцем більш сухому повітрі, що подається зовні.

Головним недоліком даного осушувача є той факт, що він найменш енергоефективний із усіх типів. Справа в тому, що разом з нагрітим повітрям, що видаляється, викидається «в трубу» багато цінного тепла, плюс до цього треба додати витрати енергії на обробку повітря, що подається. Крім того, асиміляційний осушувач повітря просто не працюватиме в місцевості, де постійно спостерігається високий рівень вологості повітря, наприклад на морському узбережжі.

Адсорбційний осушувач повітря


Адсорбційний осушувач повітря, поряд з конденсаційним, належить до найбільш поширених типів осушувачів. Принцип дії осушувача повітря адсорбційного типу ґрунтується на здатності певних речовин поглинати (адсорбувати) вологу безпосередньо з повітря. Найвідомішою для споживачів речовиною з подібними властивостями є силікагель, який, напевно, кожен з нас бачив у коробках із новим взуттям – такі маленькі пакетики.

Щоправда, просто вбрати водяну пару мало, т.к. адсорбуючий матеріал потрібно періодично звільняти від зібраної вологи, щоб повернути йому водопоглинаючі властивості. Найчастіше в адсорбційних осушувачах повітря для забезпечення циклічного процесу поглинання-регенерації використовують спеціальні обертові барабани або ротори. Барабан найчастіше виготовляється з профільованого алюмінію, що утворює осьові капіляри, поверхня яких покрита вологопоглинаючою речовиною.

Вологе повітря проходить через такий ротор і залишає на ньому надлишки водяної пари, які адсорбуються, а повітря виходить із осушувача вже сухим. Ротор рухається електродвигуном, який забезпечує його обертання. Потрібно відзначити, що вологе повітря подається тільки на частину поверхні ротора – один із сегментів барабана в цьому процесі не задіяний.

Саме у цьому сегменті відбувається процес відбору з адсорбуючого матеріалу надлишків вологи для відновлення його працездатності. Для цього на даний сегмент подається зустрічний потік нагрітого до 120 ° C повітря, який і «збирає» накопичену вологу. Отримане вологе тепле повітря виводиться за межі приміщення, що осушується. А ротор виявляється знову готовим на роботу.

Важливо, щоб адсорбуючий склад ротора міг витримати значну кількість циклів адсорбції-регенерації. Для нагрівання регенераційного повітря застосовують парові, електричні чи газові нагрівачі.

Адсорбційний осушувач повітря менш ефективний, ніж конденсаційний, зате, на відміну від останнього, здатний осушувати повітря, що має низьку температуру. Тому пристрої цього типу використовуються для осушення холодних приміщень. Наприклад, холодильних камер чи льодових арен.

Конденсаційний осушувач повітря


Мабуть, це найпоширеніший тип осушувачів повітря. Принцип дії конденсаційного осушувача повітря заснований на властивості повітря самостійно позбавлятися надлишків вологи в процесі охолодження. При охолодженні повітря знижується максимально можлива кількість вологи, яку він здатний утримувати, і зайва волога випадає у вигляді конденсату.

Мабуть, кожен із нас знайомий із цим фізичним процесом. Саме внаслідок цього утворюється ранкова роса – повітря за ніч остигає та конденсує надлишки вологи у вигляді крапельок води. Як бачите, все дуже просто.

Осушувач повітря Ballu BDH-30L


Мобільний осушувач повітря Ballu BDH-30L
Тому головним завданням конденсаційного осушувача повітря є охолодження осушуваного повітря. Охолодження повітря в такому осушувачі відбувається так само, як і в звичайному кондиціонері , тому їх пристрій схожий. По суті, конденсаційний осушувач повітря є кондиціонером, в якому не реалізована функція відведення тепла з приміщення.

Осушуване повітря послідовно проходить через випарник (або холодний теплообмінник), де охолоджується нижче за точку роси. При цьому волога з повітря конденсується на ребрах випарника. А потім через конденсатор (або гарячий теплообмінник), в якому осушене холодне повітря нагрівається і потім виводиться з осушувача з температурою трохи вище, ніж була на вході. Накопичений конденсат або збирається в спеціальну ємність або відводиться в каналізацію.

Це найбільш ефективний та недорогий спосіб осушення повітря. Але теж має свої недоліки. У конденсаційних осушувачів повітря обмежений діапазон робочих температур, тому що, якщо температура повітря в приміщенні вже досить низька, остудити його ще більше не можна – сконденсована вода замерзне.

Найбільш значущі характеристики при виборі осушувача повітря


Продуктивність осушувача . Це основний параметр, який перш за все слід звернути увагу. Продуктивність або осушення повітря розраховується як обсяг вологи в літрах, який збирається з повітря осушувачем в одиницю часу. Наприклад, літрів на годину або літрів на добу. Щоб приблизно прикинути продуктивність, що необхідна для приміщення побутового призначення, можна скористатися невеликою підказкою: помножте площу приміщення, де буде працювати осушувач, на коефіцієнт, що дорівнює 0,7. Але краще завжди вибрати модель із невеликим запасом, хоча точно підібрати осушувач під ваші умови зможе лише фахівець .
Витрата повітря . Ще один важливий показник, точно розрахувати який здатний лише професіонал. Але і тут є невелика підказка: для ефективного вологовидалення осушувач повинен за 1 годину роботи пропускати через себе об’єм повітря, що дорівнює обсягу приміщення, 3-4 рази.
Рівень шуму а. Безпосередньо впливає ваш комфорт, тому при виборі осушувача цей параметр теж має високе значення. Для побутового осушувача рівень шуму має бути в межах 30-35 дБ.
Об’єм ємності для збору конденсату . Якщо ви купуєте конденсаційний осушувач повітря, вам доведеться подумати і про це. Наприклад, у деяких моделях, якщо ємність для збору конденсату наповнилася, прилад автоматично вимикається за допомогою мікровимикача, а ви, відповідно, отримуєте у приміщенні вологе повітря, доки не злиєте вологу.
Мобільний або стаціонарний . Який тип осушувача вибрати, вирішувати лише вам. Сьогодні на ринку є моделі мобільних осушувачів, які можуть впоратися практично з будь-яким завданням, якщо йдеться про побутове застосування.
Наявність додаткових опцій . Осушувачі повітря комплектуються великою кількістю допоміжних пристроїв різного призначення. Скажімо, датчик вологості здатний автоматично вмикати та вимикати осушувач при досягненні встановленого значення вологості повітря. А сенсорний екран зробить керування пристроєм легким та комфортним.

Для видалення надмірної вологості у приміщенні.